Program SuhDan je namenjen opolnomočenju oseb z inkontinenco in zmanjšanju njene stigme v slovenski družbi. V teku projekta bomo vzpostavili mrežo ustanov, strokovnjakov, društev, nevladnih organizacij in posameznikov s profesionalnim, izkustvenim in socialnim potencialom na področju obravnave inkontinence, v namen opolnomočenja ciljnih skupin bomo pripravili izobraževalni program s priročnikom in s tečaji, delavnicami in predstavitvami, ki bo osebe z inkontinenco uvajal in vodil k opolnomočenemu življenju.
S pozitivnim poimenovanjem SuhDan je hkrati predstavljen cilj programa in nov, spodbuden pristop k izzivom, ki so povezani z inkontinenco. Z usposabljanjem opolnomočenih posameznikov, ki bodo širitelji novega odnosa in praktičnih znanj med osebami z inkontinenco pooseblja premik zapostavljenega področja v njegovo aktivno razreševanje. Je trajnostno usmerjen doprinos k višji zdravstveni osveščenosti in kulturi slovenske družbe. S tem bo sledil ciljem Ministrstva za zdravje o opolnomočenju in ozaveščanju na področju epidemije kroničnih nenalezljivih bolezni (KNB), ki so v vsej zdravstveni zgodovini Slovenije doslej največji in zaradi naglo starajoče se družbe še vedno naraščajoč strateški in preventivni zdravstveni izziv. Med bolniki z različnimi kroničnimi boleznimi, stanji ali geriatričnimi sindromi je inkontinenca pogosta nadloga, ki vsem prizadetim pomembno znižujejo kakovost življenja, samozavest in aktivno vključenost v socialno okolje. Inkontinenca je prisotna tudi v drugih starostnih obdobjih in so med mladimi in starimi najbolj razširjena zdravstvena težava. Veliko prizadetih jih skriva, ostajajo nediagnosticirane in izven zdravstvenih statistik, kar povzroča, da brez potrebne, možne in dostopne pomoči ostaja veliko število prizadetih neozaveščenih posameznikov. S tem se zmanjšujeta njihova socialna neodvisnost in osebno dostojanstvo.
V slovenskih strateških dokumentih o ozaveščanju in opolnomočenju je na področju KNB inkontinenci namenjeno premalo pozornosti. A če želimo, da je opolnomočenje in ozaveščanje bolnikov z različnimi KNB res učinkovito, je vanj potrebno vključiti tudi ozaveščanje v zvezi z inkontinenco, ki spada med najbolj razširjene KNB.
Prednostno pričakovane dejavnosti programa SuhDan predstavljajo njegove ključne besede. To so: povezovanje, ozaveščanje oseb z inkontinenco, usposabljanje, opolnomočeno aktivno in zdravo življenje, socialna vključenost, zmanjševanje neenakosti, družbeno ozaveščanje, aktivna vključitev Slovenije v aktualna mednarodna povezovanja in dogajanja.
V svoji zasnovi je SuhDan izviren, pozitivno usmerjen program, ki v celoti izhaja iz strateških usmeritev Ministrstva za zdravje na področju preventive in zdravljenja KNB v slovenski družbi in jih v zvezi z inkontinenco pomembno dopolnjuje.
Projekt sofinancira
Projektni partnerji